VESEKŐ KIALAKULÁSÁNAK MEGELŐZÉSE: KŐTÖRŐFŰ – 3 RÉSZES CIKKSOROZAT 3. RÉSZE

2022.05.10

Vesekövesség tünetei az éles szúró, nagyon erős görcsös fájdalom, véres vizelet, hányinger, hányás, hátba, derékba, combba kisugárzó fájdalom.

A vesekő a vizeletben oldott ásványi anyagokból jön létre, amely egy része a táplálék révén kerül a szervezetbe, más része, mint anyagcsere termék. Mindenesetre a kialakulása a szervezet egyensúlyi rendszerének a felborulására utal. Bizonyos betegségek megléte elősegíti a vesekő kialakulását. A vesekő méretét tekintve a homokszem nagyságútól elérheti akár a teljes vesét kitöltő méretet is.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.

A veseköveknek több fajtáját is megkülönböztetik. A kalciumkő, a vizelet túlzott kalcium szintje miatt alakulhat ki. Ez igen gyakori a vesekövek 75 százaléka tartozik ebbe a körbe. Struvitkövet (foszvátkő), gyakran, bakteriális eredetű, húgyúti fertőzés előzi meg. Magnézium kőnek is nevezik. Elsősorban a nőknél alakul ki. A vesekövek 15 százaléka tartozik ebbe a fajtába. Cisztinkő, a kialakult vesekövek mindössze egy százalékát képviseli. Kialakulásuk elkerülése érdekében a sok folyadék, és a mérsékletes só fogyasztás segít. Húgysavkő vagy Uratkő, a magas húgysavszint miatt jöhet létre. Kialakulására az egyébként már köszvényes megbetegedésben szenvedőknél lehet elsősorban számítani. A vesekövek 5 százaléka húgysavkő.

Húgysavköves betegek diétájában törekedni kell a lúgosító ételek fogyasztására. A lúgos ételek és italok megváltoztatják a vizelet vegyhatását és ezáltal megakadályozzák a húgysavak kicsapódását. Savas hatású ételek fogyasztását minimálisra kell csökkenteni, ilyenek a húsfélék, halak, belsőségek, lisztes ételek, a rizs és a sajt. Ezen ételcsoportból napi szinten maximum 70 grammot javasolt fogyasztani. Előtérbe kell helyezni a lúgosító ételeket, ilyenek a gyümölcsök, zöldségek, főzelék, tej, tejtermék, étcsokoládé. A napi ételmennyiség maximálisan 2500 kalória lehet. Nem javasolt az erős fűszerek, mint a csípős paprika, csili, curry, mustár, torma, ecet fogyasztása.

Cisztinköves betegek diétájában a lúgosító étrenden túl javasolt az igen bőséges, akár a három litert is meghaladó folyadékmennyiség fogyasztása. Itt a betegeknek kerülniük, de legalábbis a minimális mennyiségre kell csökkenteniük a cisztin és metionban gazdag ételek fogyasztását. Tehát kerülni javasolt a halat, a húst, tejet, sajtot, túrót, és a tojást, vagy legalábbis a tojás fehérjét.

Kalciumoxalát-köves beteg diétájában, fontos a kalciumban és oxálsavban szegény étrend. Kalciumban gazdag ételek: a tej, tejtermék, a lisztből készült ételek, de az ivóvíz is tartalmaz kalciumot. Nem javasolt a tejtermékek teljes körű elhagyása, inkább a mennyiség csökkentése a kívánatos. A kalcium mennyiségének mérséklését elsősorban a kenyérfélék, péksütemények mennyiségének a csökkentésével érhetjük el. Oxalsav kakaóban, sóskában, spenótban, rebarbarában, parajban, csokoládéban, kávéban, kólában található meg nagyobb mennyiségben. Azonban nem csak külsőleg kerül a szervezetünkbe oxalsav, hanem az emberi szervezet elő is tudja állítani, szénhidrátból, keményítőből és cukrokból. Különösen veszélyeztetettek a túlsúlyos emberek. A kalciumoxalat-kő kialakulását gátolja a magnézium és a B6-vitamin fogyasztása.

Foszfátköves betegek diétájában a vizelet savanyítása vezet eredményre. Savanyító ételek a húsok, lisztből készült ételek, rizs. Javasolt a zöldségfélék, tej és tejtermékek mennyiségének a csökkentése, mivel ezek lúgosítanak.

A kőtörőfű (Phyllanthus niruri L.) (Chanca piedra) az Amazonas melletti trópusi őserdőben honos. Napjainkban India, Afrika, Amerika trópusi területein is megtalálható. 30-40 cm magasra növő növény, szára egyenes, levelei ellipszis alakúak, a száron átellenesen helyezkednek el. Fehér és sárga virágai vannak. Gyógyításra a teljes növény felhasználható, de elsősorban a föld feletti részeket használják fel, így a virágát, termését és a szárát.

Főbb hatóanyagai a rutin, cserzőanyagot, szaponinok, flavodoidok, alkaloidok.

Peruban és az indiai ayurvédikus gyógyászatban is alkalmazzák. Felsőlégúti megbetegedésben, hörghurutban, asztmában, tuberkulózisban, sárgaság, vérszegésség, sőt még kiszáradás esetén is ezt használják. Peruban úgy tartják, hogy a leghatásosabb, legerősebb gyógyító hatással, a magasan fekvő területeken termő növény rendelkezik.

Számunkra a máj betegségek elsődleges gyógynövénye a máriatövis. A trópusi területeken erre a célra a kőtörőfüvet használják, mivel erős gyulladáscsökkentő hatással bír, segít a máj egészséges működésének visszaállításában. Felhasználják sárgaság, hepatits-B fertőzés esetén is. A máj feladata többek között a méregtelenítés, a toxikus anyagok lebontása, anyagcsere folyamatokban való részvétel és a koleszterin termelés. A kőtörőfű a máj munkájával párhuzamosan serkenti az epe működését is, amivel hozzájárul a megfelelő emésztéshez.

A kőtörőfű vesepanaszokban hatékony segítő gyógynövény. Tisztítja a vesét, oldja a vese görcseit, csökkenti a gyulladást. Használata, alkaloid tartalmának köszönhetően segít a szervek finomizomzatának ellazításában, így a keletkezett kő könnyebb, természetes úton történő eltávozásában. Hatóanyagainak köszönhetően képes megbontani a vesében, epében, húgyhólyagban, fellelhető kövek szerkezetét. Tisztítja a húgyutakat. Javaslom használatát meglévő kő esetén, továbbá a kúra megismétlését a kövesedés kialakulásának megelőzése céljából. Köszvényben, reumatikus gyulladásban szenvedő betegek számára kiváló ennek a növénynek a teája, mivel a szervezetükben felhalmozódó húgysav kiválasztását és a gyulladás csökkenését segíti. A méreganyagok eltávolításával csökkennek az ízületi fájdalmak.

Ha a szervezetben felbomlik a szövetközi folyadék termelés és elvezetés egyensúlya, vizenyő szaporodik fel, azaz ödéma alakul ki. A kőtörőfű vízhajtó hatása miatt csökkenti a szövetközti térben felhalmozódott folyadékot. Tehermentesíti mind a vese, mind a szív munkáját és ezáltal csökken a vérnyomás.

A kőtörőfü hatásosnak bizonyult bizonyos emésztési problémák, kólika, puffadás, hasmenés, székrekedés esetén. Javasolják cukorbetegek és prosztata megbetegedésben szenvedők számára is.

Felsőlégúti megbetegedések esetén, segít az immunrendszer erősítésében, csillapítja a lázat, köhögéscsillapító hatású. Asztmás tünetek kezelésében is alkalmazzák.

Kőtörőfű tea készítése 1-2 evőkanálnyi teát tegyünk egy liter forrásban levő vízbe, 5 percig lassú tűzön főzzük, majd szűrjük le.

Az 1 liter teát 3-4 részre osztva egész nap iszogassuk, két-három hétig, ezt követően tartsunk legalább egy hónap szünetet.

A kőtörőfű tea nem ajánlott várandós és szoptató kismamák számára.

A sorozathoz tartozó két cikkemben a közönséges borókáról és a mezei zsurlóról írtam.

Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/  , +36/30-529-85-74

"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK  - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el