GYOMORFEKÉLY GYÓGYÍTÁSÁRA KÁPOSZTA, KÖRÖMVIRÁG, IGAZI ÉDESGYÖKÉR

2021.07.10

Gyomorfekély és a nyombélfekély esetén megsérül a nyákréteg, amely a gyomorsavtól védi az ott található nyálkahártyasejteket.

A fekély a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti, ezek kisebesednek, és nehezen gyógyulnak. Az észlelt maró érzés akkor jelentkezik, amikor a sav érintkezik ezzel a sebes felülettel. A nyombélfekély a felnőtt lakosság körülbelül 10 százalékánál fordul elő. A gyomorfekély gyakorisága csekélyebb, és leggyakrabban 50 éves kor után jelentkezik.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, gyógynövényes kezelésekről írok.

A gyomorsav és az emésztő enzimek agresszív vegyületeknek számítanak, de egészséges szervezetben nem okoznak gondot, hiszen a gyomornyák és a hasnyál megakadályozza, hogy sebesedést okozzanak a gyomor és a nyombél nyálkahártyáján.

A gyomor- és nyombélfekély kialakulásának lehetséges okai:

  1. Gyógyszerek mellékhatása. Ismert, hogy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat gyomor- illetve nyombélfekély. Ilyen gyógyszerek a szteroidok, NSAID típusú fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek.
  2. Helicobacter pylori. A fekélyek mintegy 60-70 százalékának létrejöttében fontos szerepet játszik. A fejlődő országokban a lakosság 80-90 százaléka hordozza a kórokozót. Fekélybetegség a baktériumot hordozó személyek 10-15 százalékában alakul ki.
  3. Zollinger-Ellison-szindróma. Egy viszonylag ritka betegség, a fekélybetegségek kevesebb mint egy százalékát érinti. A háttérben egy rendszerint a hasnyálmirigyben előforduló kisméretű daganat (gastrinoma) áll, mely a gyomorsavtermelést fokozó gasztrin nevű hormont termeli.
  4. Sérülések, fertőzések. A szervezet számára stresszhelyzetet jelentő események (súlyos baleset, súlyos fertőzések) esetén 2-3 nap alatt is keletkezhetnek fekélyek. Ezek kialakulásában mind a védekezőrendszer károsodása, mind pedig a fokozott savtermelés szerepet játszik.
  5. Olyan esetek is ismertek, melyekben nem lehet rábukkanni a fekély kiváltó okára, ilyen pácienseknél a szakemberek öröklődésre gyanakszanak. Veleszületett hajlam is közrejátszhat a kialakulásában.

A gyomorfekély vezető tünete a gyomorszáj tájékán fellépő, rendszerint tompa, égő jellegű fájdalom. A gyomorfekélyes fájdalomra jellemző, hogy közvetlenül az étkezés után meg szűnik, majd a gyomor kiürülésének előrehaladásával fokozatosan visszatér. Ezt a táplálékfelvétel után szűnő, a gyomor ürülésével összefüggő fájdalmat éhségfájdalmaknak nevezzük. A fehérbor, édesség, erősen fűszerek, zsíros ételek fokozzák a panaszokat.

A gyomorfekély veszélyes állapotot jelent. Amennyiben késszúrásszerű hasi fájdalmat, szapora pulzust érzékel valaki magán, esetleg vérhányással, vagy véres, fekete széklettel együtt, azonnal forduljon orvoshoz, hívja a mentőket!

A gyomorfekély kezelésében gyógynövényeket, tápláléknövényeket is használhatunk. A káposzta mindennapjaink zöldsége, a magyar gasztronómia egyik fő alapanyaga, igen nagy tekintélynek örvend a népi gyógyászatban. A káposzta (Brassica oleracea convar. capitata var. alba) a keresztesvirágúak családjába tartozik. A káposztát több mint 4000 éve termesztjük.

A káposztát fogyaszthatjuk nyersen salátában, főzve, párolva, friss lé formájában vagy akár savanyítva. Nagyszerű táplálékforrásunk, gazdag vitaminokban: A-vitamint, B1-vitamint, B2-vitamint, B9-vitamint, PP-vitamint, C-vitamint, K-vitamint, U-vitamint tartalmaz.

Amennyiben a káposztát gyomorfekély kezelésére kívánjuk felhasználni, mindenképpen a nyers levet fogyasszunk, mivel a főzés során a káposzta elveszíti az U-vitamin tartalmát, amely védő réteget képez a gyulladt, gyomorfekélyes nyálkahártyán. Gyomorfekély ellenes hatását a benne található S-metil metioninnek tulajdonítják.

Káposztalé kúra: a káposztában található U-vitamin, erősíti és stabilizálja a gyomornyálkahártyát. A káposztalé kúra során naponta 1 liter frissen nyert káposztalevet szükséges elfogyasztani, 7-8 napon át, a népi hagyomány szerint. Ne essünk túlzásba, hiszen a túlzott fogyasztás gátolja a vas felszívódását, amely vérszegénységhez vezethet.

Ásványi anyagok közül a jelentősebb mennyiségben találunk a káposztában foszfort, rezet, magnéziumot, jódot, kalciumot, vasat, ként, káliumot, arzént. Magas klorofiltartalma segít a hemoglobin termelésben. A benne található mézga főként fekélyes vastagbélgyulladásban nyújt segítséget. A savanyú káposzta erjesztő anyaga, segíti a zsírok lebontását, nem véletlen, hogy elsősorban füstölt húsok, zsíros ételek fogyasztásakor kívánjuk.

A káposzta fogyasztása rák megelőző hatással is jár. Megfigyelték, hogy a rendszeresen káposztát fogyasztók, akiknél vastagbél polip betegséget diagnosztizáltak, a kór visszafejlődött. A káposzta a nőknél felgyorsítja az ösztrogén-anyagcserét, így védelmet nyújthat a mellrákkal és a petefészekrákkal szemben.

Kerti körömvirág (Calendula officinalis) Asteraceae (őszirózsafélék) családjába tartozik.

A körömvirág fitoterápiás hatása citoprotektív, sejtvédő vegyületeinek köszönhetők. Teáját belsőleg gyomor-, nyombélfekély gyógyítására használhatjuk. Teája enyhe nyugtató, immunrendszer erősítő. Antibiotikus, baktericid, vírusölő hatása igazol.

Tea készítése: öntsön 2 dl forrásban lévő vizet 2 teáskanálnyi körömvirágra, 10-15 percig áztassa lefedve, majd szűrje le.

Kísérletileg igazolt, hogy a körömvirág teája hatásos gyomor-, bélfekélynél, erozív gastritisnél, colitisnél, enterocolitisnél, emésztőrendszeri görcsöknél, epeúti-, májbetegségeknél.

Külsőleg rosszul gyógyuló sebek, visszér betegség kezelésére használjuk, elsősorban krém formájában. Hámosító, bőrújraképződést elősegítő tulajdonsága bizonyított. Fehérfolyás kezelésére hüvelyöblitő alkotórészeként alkalmazható.

Igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) Fabaceae (pillangósvirágúak) családjába tartozik. Ötvenszer édesebb, mint a répacukor. Egyik népszerű édességünk a medvecukor készül belőle, amelyet a gyökér vizes kivonatából készítenek, de a barnasörök színezőanyagát is az édesgyökér adja. Hatóanyaga nyálkavédő hatású, így gyomor- és nyombélfekély, gyomorhurut terápiában igazolt hatású. Légúti megbetegedésekben, köhögés esetén nyákoldó, köptető hatása révén használhatjuk. Baktérium, vírus okozta megbetegedés esetén igazolt a gyógyhatása. Kiválóan alkalmazható fekélyes megbetegedésben, azonban hosszú távú használata nem javasolt, mivel megzavarhatja a só- és vízháztartást. Emiatt nem javasolt a használata a terhesség idején, magas vérnyomásban, máj- és vesebetegségben szenvedő betegek számára.

Várlak természetgyógyász szakrendelésemen, foglalj időpontot online: https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/  vagy telefonon +36/30-529-85-74 - Vásárolj, megbízható webshopomban, kedvező áron gyógynövénytermékeket: https://webshop.gabrielherbs.hu/Koromvirag-30-g-Fitodry  

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el