GYÓGYNÖVÉNYEK VS. COVID-19 INDIAI VARIÁNS

2021.05.17

Nagyon nem jó hír, hogy már Európa több országában megjelent a COVID-19 Indiai variánsa. Az indiai koronavírus variáns a B.1.617 kódot kapta. Két mutációja is gyengítheti a szervezetünket a vírus elleni küzdelemben, így az indiai koronavírus sokkal könnyebben támadja meg a sejtjeinket és sokkal gyorsabban szaporodik, a többi Covid-19 koronavírushoz képest.

Az indiai koronavírus megbetegedés következtében a már ismert tünetek mellett például a száraz köhögés, a szag- és ízérzékelés elvesztése, a légzési nehézségek mellett, a szem kipirosodásával járó kötőhártya-gyulladás, emésztőrendszeri panaszok, mint a hányinger, hányás, hasmenés, továbbá fülzúgás, fülcsengés, szédülés alakulhat ki, amely megzavarhatja az egyensúlyérzékelésünket is.

Igen súlyos további tünet a feketegomba fertőzés, amely elsősorban a kezeletlen cukorbetegségben szenvedő betegeknél alakul ki, illetve post-COVID szindróma tüneteként is megfigyelték már.

A gyógynövények szerepe igen felértékelődött a koronavírus fertőzés megelőzése, a fertőzés bekövetkezése során a mielőbbi felépülés érdekében és a post-COVID szindróma megelőzése érdekében. Számos kutatás indult ezen a területen. Egyik gyógynövényünk a máriatövis, amely állandó jelleggel, hosszú ideig is használható mellékhatás nélkül, egyéb gyógyszerek mellett, (sőt egyes esetekben, szinte elengedhetetlen a használata) hogy a toxinok miatti májkárosodástól megvédjük a májsejtjeinket.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincsével, a gyógynövényekkel történő lehetséges kezelésekről írok.

Ma cikkemben nem csak egy gyógynövényt mutatok be, hanem a Máriatövis mellett még két, már megjelent cikkemben bemutatott gyógynövényt ismét, amit COVID-19 fertőzés megelőzésére, tünetek enyhítésére, post-COVID szindróma esetén használunk. Azonban felhívom mindenki figyelmét, hogy a gyógynövények használata mindig személyre szabott, és kúraszerű legyen! Ezt a mondatot azért tartom fontosnak, mert sajnos legtöbb embernek van valami alapbetegsége, így a gyógynövényeket hatóanyaguk alapján a betegséghez, használt gyógyszerekhez kell hangolni. Mindenkinek azt javaslom, hogy nem szabad türelmetlennek lenni, túlzásba esni a gyógynövények fogyasztásánál, mert a leves is csak akkor finom, ha csak a kellő mennyiségű sót tesszük bele. Elsózzuk, ehetetlen. Túl sok gyógynövény, vagy túlzott hatóanyag bevitel árthat, és nem használ.

MÁRIATÖVIS (Silybum marianum), az őszirózsafélék családjába tartozik. Földközi-tenger melléki országokban és Észak-Afrikai napos, sziklás területeinek növénye. Ausztráliába és Dél-Amerikába is betelepítették, de Közép-Európában is megterem.

Lágy szárú egyéves, őshazájában áttelelő egyéves növény. 1,5 - 2,5 m magasra megnövő szára felálló, elágazó. Karógyökere van. Nagy, merev tőlevelei tőlevélrózsát alkotnak, szorosan fekszenek a talajon. A levelek hasogatottak, tövises szélűek, erezetüket klorofill-mentes levélszövet szegélyezi, amitől márványozottnak, foltosnak látszik. A szárak csúcsán elhelyezkedő, nagy, 5-8 cm átmérőjű fészekvirágzatában a virágok bíborszínűek, néha fehérek.

Drogja a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv szerint Silybi/(Cardui) mariani fructus (érett termése), és felhasználják még Cardui mariani foliumot (levél).

Hatóanyagok a flavonoidok a termésfalban található szilibin, szilimarin, szilikrisztin. Keserűanyagok, gyanta, zsírosolaj a termésben 20-25%, amiből 50-60%, linolsav 20-35% olajsav.

Hagyományos felhasználás során lép-, máj-, epebetegség, sárgaság esetén használjuk. Továbbá a növényhez fűződő monda miatt tejelválasztás fokozására is használták. A monda szerint Szűz Mária menekülése során, amikor a kis Jézust megszoptatta, Mária teje rácsorgott egy Máriatövisre, ettől vált a növény levele márványozottá.

Klinikailag igazolt a lép-, máj és epebetegség gyógyítása a máritövissel. Hatóanyagai gyulladáscsökkentő hatásúak, gátolják a máj zsírsejtjeinek elszaporodását azaz megelőzik a májzsugorodást. Erős antioxidánsokat tartalmaz, így felhasználjuk krónikus májgyulladás és toxikus májmérgezés esetén, tumorképződést gátolja, továbbá sejtregeneráló hatású. Gombamérgezés esetén intravénásan használják. Májkárosító gyógyszerek toxikus hatásától megóvja a májsejteket. Hatóanyagai szabadgyök-megkötők. Fokozza a májsejtekben az RNS és fehérjeszintézist. A májvédő gyógyszerek szilimarint (Máriatövis egyik fő hatóanyagát) tartalmazzák. Szilibinin (Máriatövis másik fő hatóanyaga) megszünteti vagy csökkenti azoknak az anyagoknak a hatását, amelyek a májszövetek elhalását és a máj zsugorodását idézik elő. Segíti a máj regenerálódását. Szilibin rendívül hatékony antioxidáns, szabadgyök lekötő hatása többszöröse az C- és az E- vitaminokénak, így fokozza a fehérjék szintézisét a sejtekben. Segíti a májsejtek regenerálódását, a májsejtek osztódását, semlegesíti a szabadgyököket, serkenti a májsejtek termelődését, segíti az ösztrogén lebontását.

Ellenjavallata nem ismert, de terhesség és szoptatás ideje alatt csak orvosi felügyelet mellett ajánlott a használata.

Tea készítése a máriatövis magjából (általános javaslat): 1 evőkanál termést 1 csésze forrásban lévő vízzel leforrázzuk, 10-15 perc után szűrjük és teaként fogyasztjuk.

BODORRÓZSA: Német kutatócsoport mutatta ki, hogy a bodorrózsa kivonat, az influenza vírus esetén is hatékony. Erősíti az immunrendszert, gátolja a vírus sejtbe történő behatolását és a szaporodását. Magyar kutatócsoportnak sikerült igazolni, hogy a bodorrózsa kivonata gátolja a SARS-CoV-2 (COVID-19) vírus szaporodását szövettenyészeteken, így csökkenhet a fertőzés következtében keletkező betegség kórlefolyásának súlyossága. A bodorrózsában található magas polifenol tartalom gátat szab az önállóan életképtelen vírusoknak a sejtbe történő bejutásra, így a vírus szaporodása lehetetlenné válik.

A bodorrózsát a természetgyógyászatban felső légúti megbetegedések, torokfájás, mandulagyulladás, hurutos köhögés, kezelésére javasoljuk. Vírus, baktérium és gomba ellenes hatása miatt használjuk. Megkönnyíti a letapadt nyák felköhögését, és immunrendszer erősítő hatása miatt segít leküzdeni a kialakult fertőzést, vagy a kialakulását sem engedi, ezért, prevenciós gyógynövényként is alkalmazhatjuk. Segítséget nyújt, gyomorproblémák, túlzott idegfeszültség esetén is. Igen magas antioxidáns tartalma miatt védő hatással van a szív és érrendszerünkre, sőt az öregedés jelei is késleltethetők teája fogyasztásával. Csökkenti egyes bőrpanaszokat, viszketéseket, gombás fertőzéseket.

A bodorrózsa szárított leveléből ízletes tea készíthető. 1 teáskanálnyi teafüvet forrázzunk le 2 dl vízzel, majd 5-6 perc áztatás után szűrjük le. Fogyaszthatjuk ízesítés nélkül, de mikor már langyos egy kis mézzel tehetjük édesebbé.

IZLANDI ZUZMÓ: Az izlandi zuzmó egyike azon gyógynövényeknek, amelyek széleskörű kutatásokkal rendelkezik. Használjuk légúti probléma, száraz köhögés, szájüreg és a garat gyulladása, étvágytalanság, emésztési panaszok, kóros soványság és daganatok esetén is.

Az izlandi zuzmó tartalmaz: poliszacharid típusú nyálkaanyagot (izolichenin, lichenint), poliszaharid típusú cukrokat, glükánokat, galaktománnákokat. A benne található zuzmósavaknak, antibiotikus hatást tulajdonítanak.

Légúti probléma esetén mézzel ízesíthető az elkészített teája. A keserű íze miatt gyermekeknek a kapszula és a szirup fogyasztását javaslom. Szájüreg és a garat nyálkahártyájának irritációja vagy gyulladása esetén és ezzel járó száraz köhögés esetén, öblögetőként is használhatjuk, mint természetes gyulladáscsökkentőt, antibiotikumot és immunerősítőt. Étvágytalanság esetén hidegvizes kivonat készítése javasolt, amelyet ízesítés nélkül étkezés előtt fél órával kell elfogyasztani. Émelygés esetén is használható. A tea adagja naponta háromszor 1-2 gramm, amit 1,5 dl vízbe kell beáztatni. Gyomor-bélrendszeri problémák esetén, például gyomor-bélgyulladás, dyspepsia, hányás esetén is használható. Emésztési panaszok, étvágytalanság, irritábilis bélszindróma, cachexia (kóros soványság) és daganatok esetén is használjuk. Külsőleg sebgyógyítóként alkalmazzuk.

Mellékhatást, megadott adagolásnál, kúraszerű használatnál nem tapasztaltak. Mellékhatásként léphet fel hosszas, nagy mennyiségű drog bevitele esetén múló hasi fájdalom, hányinger. Érzékeny egyéneknél allergiás panaszokat okozhat. Gyomor- és nyombélfekély esetén használata nem javasolt.

Jelentkezz be természetgyógyász szakrendelésre: Bacsikné Szigeti Gabriella - +36/30-529-85-74 vagy https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ - minden betegségben számíthatsz a szaktudásomra, segítségemre! * https://webshop.gabrielherbs.hu/  - megbízható webshopomban számtalan gyógynövényterméket megtalálsz, amire szükséged lehet.

Olvasd el a bodorrózsa ( https://gabriel-herbs-bt.webnode.hu/l/covid-19-virus-szaporodasat-gatolja-a-bodorrozsa/ ) és az izlandi zuzmó ( https://gabriel-herbs-bt.webnode.hu/l/leguti-megbetegedesekre-izlandi-zuzmo/  ) cikkeimet, hogy többet megtudhass ezekről a gyógynövényekről.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el