Bizonyítottan segít gyulladt torok esetén a lándzsás útifű

2023.01.11

Változékony időjárás során gyakran alakul ki felső légúti megbetegedés, amely torokfájással, köhögéssel is járhat. A lándzsád útifű az egyik legismertebb gyógynövényünk, amit a hörghurut esetén használhatunk.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.

A lándzsás útifű évelő. Rövid gyöktörzséből ered a tőlevélrózsa és a virágokat tartó kocsány. Levelei 15-20 cm hosszú 1-3 cm széles hosszúkásak, lándzsásak. Hengeres füzér virágzata van. Májustól késő őszig virágzik.

Hazánkban szinte mindenhol megtalálható, réteken, legelőkön, füves helyeken. A drogját az egészséges, ép leveleit májustól szeptemberig gyűjthetjük kirándulásaink során.

A lándzsás útifű fő hatóanyaga az aukubin nevű iridoid glikozid. Viszonylag magas (7 %) nyálkaanyagot tartalmaz. Található még benne polifenolok, cserzőanyagok, flavonoidok (apigenin, luteolin), cink és kálium.

A lándzsás útifű, a legtöbb talajon megterem, ezért érdemes a kertünkben egy kis területet szentelni ennek a fantasztikus gyógynövénynek. A kertben termesztett növényt első alakalommal július elején vághatjuk és legkésőbb szeptemberben. Ezt követő vágás káros hatással lehet a növény életére, tőpusztulás következhet be. Ha nincs kertünk, kirándulásaink során igen könnyen összegyűjthetjük ezt a gyulladáscsökkentő gyógynövényt. Ezt május és szeptember közötti időszakban tegyük, amikor az egészséges tőleveket szedjük le. A növény szárításakor gyakran forgassuk a leveleket. Ügyeljünk arra, hogy a levél ne törjön, ne barnuljon be, ne penészesedjen. A szárítás fénytől védett szellős helyen történjen.

A népi gyógyászatban a lándzsás útifüvet a felső légút gyulladásos tüneteinek kezelésére alkalmazzuk. A klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy az útifű iridoidjainak és verbaszkozidjainak köszönhetjük a gyulladáscsökkentő és baktérium ellenes gyógyhatást. Hörgőtágító hatására is fény derült a kutatások során, így asztmás betegek, tovább légúti allergiás zavarok kezelésében, is hatásosnak bizonyult. Az asztma kezelése mellett, hörghurut, garat és gégegyulladás ellen is javasolt. Teája és a lándzsás útifű szirup nyugtatólag hat szájüreggyulladás, köhögés, rekedtség esetén is. A gyermekek egyik kedvence torokfájás, köhögés esetén a lándzsás útifű szirup.

A lándzsás útifűben található nyálkaanyag tartalom, a gyulladásban lévő gyomor- és bélrendszer, gyomorégés esetén is segítségünkre lehet.

A lándzsás útifű sokoldalú gyógynövény, nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is használhatjuk. A friss növény présnedvével kezelhetjük a "bőrproblémákat". Külsőleg alkalmazva kedvezően hat nehezen gyógyuló sebekre és többféle bőrproblémára. A présnedvvel kezelhetjük a viszketés okozta irritációt, enyhíthető vele a rovarcsípés, a horzsolások, a száraz, repedezett bőr. Aranyeres bántalmak esetén, gyógynövényes kúpok alkotóeleme, de akár ülőfürdőt is készíthetünk belőle. Bizonyos irritatív szembetegségek kezelésében is hatékony.

Ma igen divatos a szopogató cukorkák használata. A lándzsás útifűből akár saját magunk is elkészíthetjük ezt.

Tea készítéséhez 1,5 gramm szárított gyógynövényt forrázzunk le 2 dl vízzel, majd hagyjuk 5 percig ázni. Felnőttek napi adagja 1-3 csésze, amelyet javasolt étkezések között fogyasztani.

Az útifűféléknek semmiféle mellékhatása nem ismert, ellenjavallata, interakciója nincs feljegyezve.

Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/  , +36/30-529-85-74

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el